Hlavní stránka   | Mapa stránek   | Vyhledávání na webu  
 
Virtuální hangár - Meziválečné období
 
Zobrazeno: 1 - 10 z 17         [ předchozí ] [ další ] [ 1 ] [ 2 ]
 

Aero Ae-02
První čs. stíhačka Aero Ae-02 se nedostala do sériové výroby, ale přesto znamenala pro svého tvůrce, firmu Aero, cenné zkušenosti se stavbou letadel. Prototyp dokonce získal i ocenění v leteckých soutěží.

 

Aero A-100
Zatímco Aero A-42 vzbudil zájem, ale pro svého tvůrce znamenal neúspěch, tak klasický Aero A-100 představoval úspěch obchodní. Z A-100 se stal nenápadný pracant čs. letectva a firma Aero mohla zaplácnout škody způsobené neúspěchem předchozího typu.

 

Aero A-102
Stíhačka Aero A-102 byla zase jedna z těch konstrukcí, které předběhly technické možnosti sériové výroby. I když prototyp se ukazoval jako krásný letoun co krásně létá, tak MNO oddalovalo souhlas se sériovou výrobou, tak dlouho, až letoun byl překonán Avií B-35.

 

Aero A-300
Elegantní a moderní bombardér, který by se nestratil mezi bombardéry druhé světové války, vznikl v továrně Aero v době, která vývoji příliš nepřála a tak tento nadějný bombardovací letoun skončil svoji kariéru místo na bojišti ve VTLÚ v Praze.

 

Aero A-42
Střední bombardovací letoun Aero A-42 v době svého vzniku vyvolal velký rozruch. Dosáhl toho pozoruhodnými výkony a nadutostí Německa, které kvuli němu protestovalo u Společnosti národů. Do sériové výroby se však letoun nedostal.

 

Aero MB-200
Protože československý průmysl neměl zkušenosti s výrobou těžkých celokovových bombardérů, bylo rozhodnuto zakoupit licenci na takový letoun v zahraničí. Volba padla na Marcel Bloch MB-200 a továrna Aero byla pověřena zajištěním jeho výroby.

 

Avia BH-21
Letoun Avia BH-21 vzniklá v roce 1924 byla první dvouplošná stíhačka v Avii vyrobená. I když se jednalo o krok zpět od dolnoplošných "bosek", tak byla první spolehlivou prvoliniovou stíhačkou čs. letectva. Mimo jiné také dala možnost nácviku vysoké akrobacie u bojových jednotek.

 

Avia BH-3
Dolnoplošná stíhačka v roce 1921 byla vzácností a Avia BH-3 vznikla v nové československé továrně Avia. Vzbudila oprávněný zájem a čs. letectvo jich deset objednalo. Při pravidelné službě se však projevily jejich horší letové vlastnosti a tak dosloužily v letecké škole.

 

Avia BH-33
Letoun Avia BH-33 uzavírá spolupráci konstruktérů Pavla Beneše a Miroslava Hajna. Letoun vznikl důsledným přepracováním předchozí úspěšné stíhačky Avia BH-21 pro nový motor. Nakonec vznikla prakticky nová konstrukce, která patřila ve své době mezi nejlepší.

 

Avia BH-9/11
Kurýrní dolnoplošníky Avia BH-9 a BH-11 úspěšně využily koncepce již použité na letounu Avia BH-3 a dosáhly s ní nejen úspěchu u armádního letectva, ale i na sportovním poli, kde je předcházela jednomístná Avia BH-5. Avia BH-11 pak zakončila tuto slavnou řadu "bosek".

 
Zobrazeno: 1 - 10 z 17         [ předchozí ] [ další ] [ 1 ] [ 2 ]
 
nahoru ^
Copyright 2003  Designed by: A-WebDesign