Hlavní stránka   | Mapa stránek   | Vyhledávání na webu  
 
Virtuální hangár - 2. světová válka
 
Zobrazeno: 1 - 10 z 11         [ předchozí ] [ další ] [ 1 ] [ 2 ]
 

Avia B-135
Stíhačka Avia B-135 vznikla jako třetí prototyp letadla Avia B-35. První let absolvoval prototyp dne 20. června 1939, následovalo jeho vystavení na výstavě "Salon de l'Aeronautique" v Bruselu. Sériově bylo postaveno pouze 12 letadel pro Bulharské carské letectvo, kde sloužily při výcviku pilotů.

 

Junkers Ju-86
Letoun Junkers Ju-86 byl již na začátku 2. sv. války zastaralým a Luftwaffe preferovala jeho současníka Heinkel He-111. A přesto za necelé dva roky tento letoun létal beztrestně na výzvědy nad Anglií ve výškách kde byl nedosažitelný.

 

Messerschmitt Bf-109E
Stal se na začátku války standardním stíhacím letounem Luftwaffe. Vývoj tohoto stroje začal v roce 1934 a skončil až koncem války.

 

Messerschmitt Bf-110C
Těžký stíhač, který byl nejdříve přeceňován, aby v konfrontaci s moderními lehkými stíhači neuspěl, neboť neměl dostatečnou obratnost potřebnou pro souboje. Nakonec se však vrátil ve verzi nočního stíhače.

 

AVRO 683 Lancaster
Těžký bombardér AVRO Lancaster patřil mezi hlavní aktéry nočních náletů RAF. Mimo to však byl používán na speciální úkoly od ničení přehrad po vysazování parašutistů v týlu nepřítele.

 

Boulton-Paul Defiant Mk.I
Velké překvapení čekalo německé piloty, kteří když zaútočili zezadu na letounu, který identifikoval jako Hurricane, byli najednou napadeni soustředěnou palbu ze čtyř kulometů. Tak se představil zvláštní stíhací letoun Boulton-Paul Defiant Mk.I. Brzy se však on stal snadnou kořistí poučených protivníků.

 

Hawker Hurricane Mk.I
Letoun Hawker Hurricane Mk.I je jedním z nejznámějších stíhacích letounů v celé historii britského letectva (RAF). Spolu s letounem Supermarine Spitfire Mk.I symbolizoval v roce 1940 odhodlání britského lidu postavit se německým útočníkům a tvořil páteř stíhacího letectva Velké Británie. Stal se také prvním stíhacím letounem RAF s rychlostí nad 500 km/h.

 

Supermarine Spitfire Mk.I
Supermarine Spitfire byl snad nejslavnější stíhací letoun druhé světové války. Kdo by neznal elegantní dolnoplošník, který nezapře své prapředky z rodu závodních plnokrevníků. Obratná stíhačka provázela piloty RAF od Bitvy o Británii až do konce čtyřicátých let, kdy se na chvíli objevila i v dalších zemích.

 

Dewoitine D-520
Letoun Dewoitine D-520 lze označit za nejmodernější a nejlepší stíhací letadlo, se kterým francouzské letectvo vstupovalo do druhé světové války. Je velká škoda, že se tento vynikající stroj nemohl kvůli svému malému počtu (do zhroucení Francie vzniklo 437 sériových letadel) a celkové situaci na frontě více prosadit v boji.

 

Marcel Bloch MB-152
Moderně vypadající Marcel Bloch MB-152 ve svých výkonech silně zaostával, jako proti stroji protivníka, tak v porovnání se součastníky z francouzského letectva. Ve vyšších výškách ztrácel dech, jeho dolet byl nedostačující. Z toho vyplynul nejhorší poměr vítězství ku vlastním ztrátám ze všech francouzských letadel 2. světové války.

 
Zobrazeno: 1 - 10 z 11         [ předchozí ] [ další ] [ 1 ] [ 2 ]
 
nahoru ^
Copyright 2003  Designed by: A-WebDesign